SPIRULINA

Zdroj bílkovin, který skoncuje s únavou organismu

 

 

Zástupce poměrně široké rodiny zelených potravin. Jeden z nejstarších organismů, který žil na naší planetě už v jejích prvopočátcích. Sladkovodní sinice, jež dokáže pro zdraví každého z nás udělat opravdu mnohé. Přesně tak by se dala charakterizovat spirulina, extrakt proteinů, minerálů, vitamínů a nejrůznějších antioxidantů. Zabraňuje ničení buněk, výborně se vstřebává. Obsahuje třikrát tolik vápníku než kravské mléko, čtyřikrát tolik bílkovin než tofu. A o skvělých účincích spiruliny věděli dobře už i američtí indiáni, Aztékové ji měli za posvátnou.

 

Spirulina může mít mnohačetné využití, v každém případě jde o elixír mládí

 

který zabere takřka okamžitě a nemá vedlejší účinky. Zmírňuje projevy alergie a podporuje účinek antibiotik. Zlepšení funkce imunity je takřka okamžité. A v neposlední řadě, jde o skvělý zdroj bílkovin, nejen pro vegetariány či vegany.

 

SNÍŽENÍ CHOLESTEROLU, PODPORA KRVETVORBY A PREVENCE ONEMOCNĚNÍ JATER A LEDVIN

 

i na to je dobrá právě spirulina. Nejčastěji ji dostanete jako prášek, ale k dostání je v obchodech i ve formě tabletek (což je vlastně slisovaný prášek, žádná velká odlišnost). Nově se na trhu objevují i takzvané vločky, kterými si posypete jídlo. Běžné jsou také kombinace spiruliny s jinými zelenými potravinami, příkladem budiž mladý ječmen.

 

Obvyklá dávka je asi půl gramu spiruliny na den, to je množství odpovídající asi pěti průměrným tabletkám. Doporučuje se konzumace před jídlem, zapít douškem vody. A pozor – jsou tu i určitá zdravotní omezení. Autoimunitní onemocnění a užívání spiruliny se často vylučuje, malé děti a těhotné ženy se musí poradit s lékařem. Trpíte fenylketonurií? Bohužel, v takových případech je spirulina přímo zapovězena.