Pod tímto poněkud tajuplný názvem se skrývá jeden ze zástupců čeledi aralkovitých (kam mimo jiné patří například břečťan), jinak také označovaný jako čertův kořen, ale daleko známější jako sibiřský ženšen. Tuto přezdívku si eleuterokok nevysloužil nadarmo, vykazuje totiž množství vlastností shodných právě s touto takřka zázračnou léčivou rostlinou (ne nadarmo se ženšenu staročesky říkalo „všehoj“).
Seznámení se sibiřským ženšenem
Eleuterokok ostnitý (Eleutherococcus senticosus) je vytrvalý keř volně rostoucí v oblastech severovýchodní Asie, především na území Ruska, Číny, Japonska a Koreji. Vzhledem k drsným klimatickým podmínkám, které zde po většinu roku panují, není divu, že jde o odolnou a mrazuvzdornou dřevinu, nenáročnou na pěstování. Což je dobrá zpráva pro ty z nás, kteří by jej chtěli zkusit pěstovat na vlastní zahrádce.
Eleuterokok dorůstá až do dvoumetrové výšky a charakteristický je pro něj bohatý kořenový systém. Nadzemní část rostliny představují ostnaté větve se šedou kůrou, porostlé dlouze řapíkatými, dlanitě složenými listy. V letním období vykvétají fialové nebo nažloutlé okolíky.
Známý je teprve krátce
Nejcennější částí eleuterokoků jsou jejich kořeny, ovšem účinné látky nalezneme i v ostatních částech rostliny. Laboratorní studie odhalily v eleuterokoku vysoký obsah silic, pryskyřic, lipidů, flavonoidů, polysacharidů nebo minerálních látek, které dohromady tvoří tonizující koktejl. Proto možná překvapí, že kořeny sibiřského ženšenu jsou systematicky sbírány až od relativně nedávné doby - hovoří se o nich poprvé v 50. letech minulého století. Tehdy přišli naši předkové na to, že eleuterokok má podobné účinky jako méně dostupný ženšen pravý a může tedy posloužit jako jeho levnější náhražka.
KONKRÉTNÍ VYUŽITÍ V LÉČITELSTVÍ
Od chvíle, kdy byl potenciál eleuterokoku odhalen, nepřestávají odborníci žasnout nad tím, jak univerzálními zdravotními účinky tento skutečný botanický zázrak disponuje. Dlouhodobá konzumace eleuterokokové tinktury vede například k prokazatelnému snižování hladiny krevního cholesterolu nebo glukózy, regulaci krevního tlaku či stimulaci činnosti centrální nervové soustavy, což s sebou přináší antidepresivní efekt. Sibiřský ženšen obecně urychluje rekonvalescenci organismu při fyzickém či psychickém vyčerpání, podporuje optimální funkci imunitního systému a spekuluje se i o protinádorových účincích.