TŘEZALKA TEČKOVANÁ

Bylinka, která má za sebou zajímavé výsledky. Účinky na zdraví jsou tu přímo skvělé, ale bohužel – není určena tak docela všem. Rovněž byste ji neměli užívat dlouhodobě, protože se potom dostaví i negativní vedlejší účinky. S třezalkou tečkovanou je proto třeba zacházet trochu obezřetně, ale například na mírné deprese je to učiněný balzám.

Třezalka roste takřka všude

Nejen na nejbližší stráni, ale také v dálavách Asie nebo severní Afriky. Třezalka je nenáročnou a velmi rozšířenou bylinkou, která si rozhodně zasluhuje větší pozornost. Asi půlmetrová rostlinka, kterou můžete potkat na okraji lesní cesty nebo na louce během letních měsíců, se přímo vyžívá v teplých, sušších a prosluněných lokalitách. V bylinkářství se využívá nejen nať, ale také květy – z nich se mimo jiné připravuje hodnotný olej. Takzvaný Janův olej, jak se mu také lidově říká, dokáže zhojit různé záněty a zmírňuje bolest ve svalech.

Třezalka pomůže i při průjmech, depresích, nespavosti nebo neurózách.


Je uznávanou pomocnicí na bolest zad, modřiny nebo revmatoidní artritidu. Čaj z třezalky účinně zabere i na obávaný zánět trojklanného nervu. Ovšem pozor – je tu i několik negativ, která bychom si měli rozhodně zmínit. V kombinaci s antidepresivy se třezalka nesmí užívat. Pokud se chcete v létě opalovat, třezalku si také nedopřávejte, mohli byste skončit s pořádně spálenou pokožkou. Cukrovka? Nízký krevní tlak? Alergie na pyl? V takových případech se třezalce také raději vyhněte, alternativ je ve světě bylinek na různé neduhy dost a dost.

A pozor – třezalka je rostlinou, která má několik stovek poddruhů. Účinné látky najdete jen v třezalce tečkované, sbírat můžeme celé květy i nať, a to zhruba deset centimetrů od země. Pokud chcete mít jistotu, že jde o „správnou“ třezalku, otevřete poupě – měla by z něj téci červená šťáva, která je podle legendy krví svatého Jana.